Kun kesän alussa yhdistykseni toimipisteet aukesivat, niin lampsin heti ensimmäisenä päivänä Myöhätuuleen. Tein saman kuin edellisen vuoden elokuussa saman tapahtuessa olin tehnyt, eli lausuin latinaksi "caelestis" ja suutelin yleistilan lattiaa. Tosin tällä kertaa en muistanut tehdä sitä välittömästi kerholle tultuani, mutta ajatus varmaan on tärkein.
Tänä kesänä oli alkanut pitelemään kuumia ilmoja. 25 astetta tuntuu nykyisin jo riittävän viileältä. Lammaslammen ympäri en ole juurikaan jaksanut enää tehdä lenkkejä, koska läkähtyy niillä.
Nykyisin Balilla asusteleva pienin pikkuveljeni, joka on minua paljon pitempi, on kutsunut minutkin käymään sitten kun on mahdollista, mutta pelkään Balin ilmaston olevan wanhalle sydämelleni samanaikaisesti liian kuuma ja kostea. Lisäksi en omista vielä passia.
Tiistaina osallistuin yhdistykseni retkeen Jokiuoman puistoon Louhelan puolessa. Istuimme siellä tunnin ajan pysyvillä istuimilla paikassa, johon onneksi kävi pientä tuulenvirettä. Loppuajan vietimme aikaa paikallisen hyvinvarustetun jäätelökioskin luona. Moni meistä osti sieltä jäätelön. Kotimatkani oli aivan liian rasittava kuumuuden vuoksi. Ostin kotitanhuvilleni päästyäni lähikaupasta ruokatarpeiden ohella yhden alkoholittoman A. Le Coq Fassbrausen, joka on olutta hieman muistuttava raikas janojuoma. Kotiin päästyäni pistin sen vähän yli varttitunniksi pakastinlokeroon, ja että tulikin siinä ihana juotava.
Myöhätuulessa ei ole kokin puutteesta johtuen ollut nyt lounastarjoilua, mutta olen ollut kuitenkin täysin täpinöissäni sen aukiolon vuoksi.
Torstainen grillipäivä on hirvittävän myönteinen asia.
Aloitettiin jopa levyraadin pito, mikä on varsin kiva juttu.
Ilahduin suuresti myös jäsenkahvien pidon aloittamisesta. Sekin on eräänlaista "paluuta normaaliin".
Kunhan Myöhätuuleen vielä kokki saataisiin.
Syksymmällä sitten nähdään, että mikä on koronaepidemian suhteen tilanne ja voidaanko ryhmien pitoa laajentaa.
Tom Kärnä